Sunday, December 16, 2018

PBA Draft 2018 Replay and Complete Results - December 16, 2018


Watch the 2018 PBA Draft Today, December 16, 2018 from Robinsons Place Manila. Free Live streaming from ESPN5 Youtube starts at 4:30PM.

Draft Order:

1st Columbian Dyip
2nd Blackwater Elite
3rd NorthPort Batang Pier
4th Phoenix Fuel Masters
5th TNT KaTropa
6th Meralco Bolts
7th NLEX Road Warriors
8th Rain or Shine Elasto Painters
9th Alaska Aces
10th San Miguel Beermen
11th Magnolia Hotshots
12th Barangay Ginebra San Miguel

Results:

1st Round Pick:

1. CJ Perez (Columbian Dyip)
2. Bobby Ray Parks Jr. (Blackwater Elite)
3. Robert Bolick (NorthPort Batang Pier)
4. Paul Desiderio (NLEX Road Warriors)
5. Trevis Jackson (Meralco Bolts)
6. Javee Mocon (Rain or Shine Elasto Painters)
7. Abu Tratter (NLEX Road Warriors)
8. Jjay Alejandro (Rain or Shine Elasto Painters)
9. Jesper Ayaay (Alaska Aces)
10. Michael Calisaan (Magnolia Hotshots)
11. JP Calvo (Columbian Dyip)
12. Jorey Napoles (Phoenix Fuel Masters)

2nd Round Pick:

13. Paul Varilla (Rain or Shine Elasto Painters)
14. Bong Quinto (Meralco Bolts)
15. Jeepy Faundo (Magnolia Hotshots)
16. Kris Porter (NLEX Road Warriors)
17. Gideon Babilonia (Gideon Babilonia)
18. Cyrus Tabi (Meralco Bolts)
19. Robbie Manalang (Rain or Shine Elasto Painters)
20. Harold Ng (Rain or Shine Elasto Painters)
PASS (NorthPort Batang Pier)
PASS (Magnolia Hotshots)
21. Ron Dennison (Alaska Aces)
22. Joe Allen Trinidad (Phoenix Fuel Masters)

3rd Round Pick:

23. Teytey Teodoro (Columbian Dyip)
24. Diego Dario (Blackwater Elite)
25. Edrian Lao (NorthPort Batang Pier)
26. Ivan Villanueva (Phoenix Fuel Masters)
27. Steven Cudal (Meralco Bolts)
28. Jeffrey Ongteco (TNT KaTropa)
29. Kyles Lao (NLEX Road Warriors)
30. Kent Lao (Rain or Shine Elasto Painters)
31. Ryan Monteclaro (San Miguel Beermen)
32. Matt Salem (Barangay Ginebra San Miguel)

4th Round Pick:

33. Oliver Arim (Columbian Dyip)
34. Dan Alberto (Blackwater Elite)
35. Jeremiah Taladua (NorthPort Batang Pier)
36. Kim Cinco (Phoenix Fuel Masters)
PASS (Meralco Bolts)
37. CJ Isit (TNT KaTropa)
38. Dan Wong (NLEX Road Warriors)
39. Al Josef Cariaga (Rain or Shine Elasto Painters)
PASS (San Miguel Beermen)
PASS (Barangay Ginebra San Miguel)

5th Round Pick:

PASS (Columbian Dyip)
40. Chris dela Peña (Blackwater Elite)
41. John Ragasa (NorthPort Batang Pier)
PASS (Phoenix Fuel Masters)
PASS (TNT KaTropa)
PASS (NLEX Road Warriors)
PASS (Rain or Shine Elasto Painters)